CHIN DROP! Reaction to Dimash – SOS

Watch Two Old Dudes blind reaction to Dimash Kudaibergen “SOS d’un terrien en detresse” from the album “Грешная страсть”.

Transcript:

Michael: Hey guys, I’m Michael Producer Perry behind the camera and welcome to two old dudes.

We are glad you are here today. We have a new video that we are gonna react to, and Perry has the secret sauce.

If you’ve never been here before, we like to react to songs we have never heard before because it educates us and also gives us an opportunity to learn from you about what we’re missing, which you do a good job doing that and I really appreciate it.

Um, okay. I have no idea who this is. I just know they’ve been recommended, uh, quite a few times. The name of the artist is, Daash Demish, D I M A S H, in the name of the song, SOS. I literally have no idea what this is gonna be,

Let’s see what we got.

Digital show. Okay. Electronic? Maybe rap?

What?

Okay. Was not expecting this at all. Um, I don’t know who this person is, but man, their voice just instantly just giving me goosebumps.

Okay. I, I, I think this is another language I’m, I’m gonna put on the, the captions here.

There we go.

Wow. Wow. Man, that high register is crazy

And now he’s going low.

Oh, getting up there really high.

I don’t know if this is like operettic, I’m not sure what genre this.

It’s almost like a musical, kind of feels like a Phantom of the opera-esque. Whoa!

Wow.

Who is this guy? Oh my God.

Wow. Whoa, God.

That just about hurt my ears. Wow. Oh, check out the effects behind him. It looks like he’s got wings. That’s amazing. I tell you what, this, it was operatic and then it started sounding like a, like a rock beat, like you would hear with, uh, like Pink Floyd. Right? If it was a little bit more psychedelic, it would feel more Pink Floyd, but this full orchestra sound, but then with his voice like this, Wow.

Wow. Yeah, they’re doing the wings.

Man, there’s a lot of people.

Wow.

Dang! This guy is crazy.

Oh, that echo.

Wow. All right. Full on Chin Drop. I don’t know who this guy is. I’ve never heard him before. He’s come up in the comments and the people have brought him up. I don’t even know if it was the same person, but they just went on and on and on about how incredibly he is and worldwide and all this stuff.

I’m like, yeah, yeah, yeah, yeah. Because you know, sometimes people just say that because it’s a favorite artist. I don’t even know what he was singing. I had the captions up and I started reading some of them, but I almost literally, I didn’t care what he was saying. I was so engrossed in his technical ability to sing and hit the notes and the range he has.

That was crazy. That is amazing. Amazing. Pure talent.

I, I would listen to that again, again, as, as much as I love all the different genres of music, I wanna know what genre that was. I have no idea. I just know that guy is crazy talented.

If, if you like this video, go look at more, I, I’m gonna go listen to some more of his music because… honestly stunning, absolutely stunning.

I have never been so surprised by a video and, uh, a singer that, that, that’s really, really, really amazing. Wow. I did not expect that. Wow.

Okay. So anyway, if, if you like this video and you would like to see more of it, please subscribe along with the notification bell so you will get notified when we have another video that comes online.

And also please, Big thank you to our Patrons for helping support the channel and making videos like this and future ones possible. If you’re interested in supporting the channel, please head over to patreon.com/twoolddudes, and check it out because you get early access to all the videos. So if you’re seeing this today, They already saw it.

You get to vote on future reactions that we get to do on the channel, and that’s always really fun to see what you guys pick. And also, if you’re a V I P, we give you a shout out in the credits of every single video. Matter of fact, you can hit the more button on this video right now and you can see the Patrons listed who have been so generous with their time and support and helping us on the channel.

So as always, like, comment, subscribe, drop your suggestions. And if you have an artist like this, we’ve never heard before, please let us know because. This is really educating and the entertainment value for me is just amazing. So thanks for being here and we’ll see you next time. Caio!

Přepis

Michael: Ahoj lidi, jsem Michael Producent Perry za kamerou a vítám vás u dvou starých chlápků.

Jsme rádi, že jste tu dnes. Máme nové video, na které budeme reagovat, a Perry má tajnou omáčku.

Pokud jste tu ještě nikdy nebyli, rádi reagujeme na písně, které jsme nikdy předtím neslyšeli, protože nás to vzdělává a také nám to dává příležitost dozvědět se od vás o tom, co nám chybí, což děláte dobře. Opravdu si toho vážím.

Dobře. Netuším, kdo to je. Vím jen, že byly doporučeny, uh, několikrát. Jméno umělce je Daash Demish, D I M A S H, v názvu písně SOS. Doslova netuším, co to bude,

Podívejme se, co máme.

Digitální show. Dobře. Elektronický? Možná rap?

Co?

Dobře. Tohle vůbec nečekal. Hm, nevím, kdo je ta osoba, ale chlape, z jejich hlasu mi okamžitě naskočila husí kůže.

Dobře. Já, já, myslím, že tohle je další jazyk, kterým jsem, nasadím zde titulky.

Tam jedeme.

Páni. Páni. Páni, ten vysoký registr je šílený

A teď klesá.

Oh, dostat se tam opravdu vysoko.

Nevím, jestli je to jako operetika, nejsem si jistý, co to je za žánr.

Je to skoro jako muzikál, trochu jako Fantom opery. Páni!

Páni.

Kdo je tenhle chlap? Ó můj bože.

Páni. Páni, Bože.

Jen mě z toho bolely uši. Páni. Oh, podívejte se na efekty za ním. Vypadá to, že má křídla. To je úžasný. Řeknu vám, tohle, bylo to operní a pak to začalo znít jako rockový beat, jako byste slyšeli s, uh, jako Pink Floyd. Že jo? Kdyby to bylo trochu více psychedelické, bylo by to více Pink Floyd, ale tento plný orchestr zní, ale pak s jeho hlasem, jako je tento, Wow.

Páni. Jo, dělají křídla.

Člověče, je tu spousta lidí.

Páni.

Sakra! Ten chlap je blázen.

Ach, ta ozvěna.

Páni. Dobře. Plné na Chin Drop. Nevím, kdo ten chlap je. Nikdy předtím jsem ho neslyšel. Objevil se v komentářích a lidé ho vychovali. Ani nevím, jestli to byla ta samá osoba, ale jen pokračovali a pokračovali a pokračovali v tom, jak neuvěřitelně je a po celém světě a všechny tyhle věci.

Jsem jako, jo, jo, jo, jo. Protože víš, někdy to lidé říkají jen proto, že je to oblíbený umělec. Ani nevím, co zpíval. Měl jsem titulky a začal jsem některé z nich číst, ale téměř doslova, bylo mi jedno, co říká. Byl jsem tak pohlcen jeho technickou schopností zpívat a trefit noty a rozsahem, který má.

To bylo šílené. To je úžasné. Úžasný. Čistý talent.

Poslouchal bych to znovu, znovu, protože stejně jako miluji všechny různé žánry hudby, chci vědět, jaký to byl žánr. Nemám ponětí. Jen vím, že ten chlap je šíleně talentovaný.

Pokud se vám toto video líbí, podívejte se na další, já, půjdu si poslechnout další jeho hudbu, protože… upřímně ohromující, naprosto ohromující.

Nikdy mě tolik nepřekvapilo video a, uh, zpěvák, který, to, to je opravdu, opravdu, opravdu úžasný. Páni. To jsem nečekal. Páni.

Dobře. Takže pokud se vám toto video líbí a chtěli byste z něj vidět více, přihlaste se k odběru spolu se zvonkem upozornění, abyste byli upozorněni, až budeme mít další video, které bude online.

A také prosím, velké díky našim Patronům za pomoc s podporou kanálu a za vytváření videí jako je toto a budoucích. Pokud máte zájem kanál podpořit, zamiřte prosím na patreon.com/twoolddudes a podívejte se na něj, protože získáte včasný přístup ke všem videím. Takže pokud to dnes vidíte, oni už to viděli.

Můžete hlasovat o budoucích reakcích, které na kanálu uděláme, a to je vždy opravdu zábavné vidět, co si vyberete. A také, pokud jste V I P, dáváme vám výkřik v titulcích každého videa. Ve skutečnosti můžete na tomto videu hned teď stisknout tlačítko více a můžete vidět seznam patronů, kteří byli tak štědří, když nám věnovali svůj čas a podporu a pomáhali nám na kanálu.

Takže jako vždy dejte like, komentujte, odebírejte, zahoďte své návrhy. A pokud máte takového umělce, o kterém jsme ještě nikdy neslyšeli, dejte nám prosím vědět, protože. To je opravdu poučné a zábavná hodnota pro mě je prostě úžasná. Takže díky, že jste tady a uvidíme se příště. Caio!

Viewers Comments
@TwoOldDudes

Dimash "Sinful Passion" just posted! https://youtu.be/NkiCGe_PNpE

@tahiannamelli9182

Dimash está en otro nivel , es absolutamente increíble , insuperable . Tiene un septeto en su garganta , sabe interpretar , canta en 14 idiomas , distintos géneros , es compositor, multinstrumentista , independiente , tiene con su familia su propia productora , es creativo , talentoso, carismático,tiene presencia escénica, todo un showman. Control de la respiración de otro mundo , acrobacias vocales que te dejan en shock . 🎶🎧 Across Endless Dimensions , Unforgetatble day ( festival de gakku) , Ikanaide , Diva dance

@tomektalk4671

Thumbs down. Why would you wear sunglasses when you’re doing a reaction for a reaction channel. I can’t even watch. Eyes are the most expressive part of your face. Are you stupid or what man?

@janejdough2230

Dimash is singing SOS by Luc Plamondons a French-Canadian lyricist which he wrote in collaboration with the composer French Michel Berger. The rock opera is called Starmania, and includes SOS about an “earthling" in distress. The national animal of Kazakhstan is the golden eagle .
a symbol of independence, freedom and flight to the future

@arcelyparedess

Welcome to the WORKD OF THE DEARS!

Thank you for your reaction!❤

From San Francisco, Ca ❤❤🎉🎉

@beckyv3725

Dimash genre❤

@sharonhollis6533

He mixes genres and calls it neo-classical

@sharonhollis6533

He did this during the pandemic from his studio in Kaazackstan.

@user-nn8ti2qq9m

thank you

@yanetpaci5149

Pero la voz es de Dimash y eso no es nada bienvenido al mundo Dimash

@lauramast7519

He sings to your soul. Listen to Olympico. Amazing !!!!!!

@isivaasanaru5643

Who's the other dude?

@ElbaRodriguez7

Gracias por tu reacción, tus comentarios. Creo que eso es justo lo que personas como tú saben hacer: hablar de la voz, los rangos, las octavas, los semi tonos, etcétera. Las letras de lo que se canta son como el adorno del pastel, lo que se pone con una duya alrededor. Pero el pastel es la voz y toda la ténica. Gracias de nuevo. Te he disfrutado hablando de Dimash, un cantante irrepetible.

@gsbealer

C2 to D8 but he’s got 8 octaves with his whistle notes in Unforgettable Day.

@saschajarmicki6950

This ist a french Song from the late 80s.(1989) It's from the Rock Opera Musical starmania.

@marywebster4295

💖💖💖🥰💖💖💖

@user-gz9cc1uv3q

Димаш всегда поет вживую,он замечательный певец из Казахстана. Казахстан, одна из самых красивых 15 -ти, республик СССР, которую развалили,но талантливых детей, талантливых родителей певцов, ОСТАЛИСЬ.

@praxedesdiaz1343

Tu sabes que tienes el look de Tom Petty verdad? ❤

@randallcastillo2179

Sings in 12 languages and 6 octaves....match unforgettable day....sings whistle note off the piano...D8.

@wernervannuffel2608

POPERA

@GuyWets-zy5yt

Song from the rock opera Starmania 1978. Written by a french Canadian Luc Plamendon and composed by a french Michel Berger. English version by P Kingsbury in 1980ies named Only the very best...

@wernervannuffel2608

The genre is something as you can name as "Popera" (it'n not my invention : I read this word as lucid comment on another First reaction to Dimash' SOS)

@JohnKgeo

Hello.
The funny thing is that he was low rated by a jury in his country in 2014 with very bad reviews on his interpretations. 😮 A guy from jury said there is no art in DQ!!
If there is no art why today he is in between top 10 vocalists internationally?
DQ❤
https://youtu.be/k47ZFBrlJns?si=m7GXqx5hBJF1omVN

@fiorelasuarez7872

Saludos desde Venezuela BIENVENIDO AL MUNDO DIMASH ❤😊 el mejor cantante del mundo excelente reacción desde que descubrí a Dimash no he podido dejar de escucharlo es impresionante 😲 ❤gracias...por favor puedes reaccionar a Strenger
Ikanaide
Hello
Ogni pietra
Know
La historia de un cielo por favor gracias 🙏 ❤😊

@bobespirit2112

BAND-MAID - “Domination” - official live video

Check them out; like Dimash, one of the rarest gems on the planet 🌍

You’ll thank me later. Take care and rock on 🤘🏼🔥🎸🥁🎤🎼😀✌🏼

@user-nz6jx1ik1b

Один за весь "Pink Floyd".

@Elena_V_I

не могу сосчитать сколько раз я прослушала эту версию у разных реакционеров и каждый раз пробирают мурашки, будто слушаю впервые. Вот это мощь! TwoOldDudes, спасибо за Вашу реакцию, я верю, что это было очень искренне ❤

@SebastianFu

Dimash ❤❤❤

@Hscaper

Enjoy your dimash journey

@niviaanamiranda9221

This song is a pearl of the French songbook is a Canadian-French cyberpunk-rock opera called Starmania, written in 1976 by Michel Berger (France) and with lyrics by Luc Plamondon (Canada) and immortalized in the voices of Daniel Balavoine, Diane Dufresne and Grégory Lemarchal. The song's theme is depression: In this version, Dimash faithfully and brilliantly presents a sentimental and melancholy interpretation! As the singing decisions follow the original structure of the song, which serves to show the psychological instability of the distressed character: From chest voice to head voice and then falsetto, the author aimed to show a broad need to win a long of desperation and the need to reach a very high perspective! Dimash, currently in his concerts, dedicates this song to his friends and acquaintances who left this world!

@user-eu1sb5iu6p

Это Димаш и этим всё сказано!

@mariadefatimadasilva7205

Perola🇧🇷

@lyndapena3898

It’s I French!

@anotherblonde

Real talent is so rare

@deenaschmelzle5341

Dimash is amazing! Please listen and react to Piet Arion's version of SOS as well... His version is hauntingly beautiful. He has the same range as dimash and the tone of his voice is gorgeous. Thank you so much!

@YaeliZylberman-fx1ei

Yes you r right he is incredible the best on earth

@judybausch2845

It’s from a French rock opera.

@lieveschatteman4401

For who's interested in the song too. The singer from Cock Robin, Peter Kingsbery sang the original, from the musical Starmania. This SOS French version is a rewrite, not a translation. https://www.youtube.com/watch?v=cveoHrMyUDs. Beautiful song.

@alejandraguevara2222

Desde Costa Rica 🇨🇷 una dears le saluda 😊
Mis cantantes favoritos:Fran Sinatra,Michael Jackson,Fred Mercury,Elvis Presley,Y otros ya no están pero aparece Dimash y me devuelve la verdadera música y me llena de esperanza e ilusión para limpiar los Bad Bunny que son tóxicos y enfermizos…necesitamos hoy día a Dimash para un mundo mejor ❤

@alejandroreyes8598

Dimash lejos el mejor cantante del mundo 🇦🇷👍👏

@giang0505

❤️

@VegGirlSF

I’m obsessed with Dimash he touches my soul!

@skiniyatay

Потрясающе! Восхитительно! Небесно!

@YaeliZylberman-fx1ei

Yes he is sooooo goood never expect anything from him he is better than any expectorations

@brandonlee93

My 80 year old Japanese mother turned me onto Dimash. Pretty cool.

@danielfranklin2340

Ladies and gentleman, Lucifer 🤣. J/k it is said that he had the ability to sing better than the greatest singers alive. But of course he started feeling himself and got kicked out of heaven with his followers. And peep the effects and the lyrics too 😅😅. You'd think that's him.

@pushitlpvo

Imagine that showed up in the middle of Woodstock.. people be trippen balls.

@lynnmariesawicke4828

This song is from an opera about an earth astronaut ..read up on him

@connieenglish6145

Dimash is not of this planet... No one like him!!!

@Light-Shift

Youtube is putting 2 commercials right in the middle of this song. Kill it. And you are way too intelligent with way too much to offer to call yourself an old dude evenifit is to pacify and assuage the hate and mockery from globalism.

@n3clar

The Original song is from the musical Starmania so you are on point!

@user-fx7jz1zw5s

Ооооооо!

@user-fx7jz1zw5s

Чееееееееерт!!!!!!

@user-fx7jz1zw5s

Друг мой, я офигела!!!!!

@mariachaverri7607

Welcome to our Dimash Galaxy, Hi from Costa Rica 🇨🇷🇨🇷🇨🇷🇨🇷

@svetagzl648

Это не только красивое исполнение.....этой песней он хочет достучаться до наших сердец. Меняйтесь люди в лучшую сторону!

@BlackDahlia17

On a side note when Dimash goes down to his knees something amazing happens.

@rpaw8344

Dimash✨❤️✨

@th3w4ynetr4in9

No hate names are hard but "Die mash" ? no one exept americans says "I" like that 😀

@turtlemama888

The genre is called Dimash

@marinaoosthuizen9697

He is the human with the most beautiful voice in the world and the most beautiful heart

@mariadelcarmenrodriguezorn1228

Hi! I am from Mexico. I had never followed an artist as much as I do with Dimash. Many artists can study all their life long. But not everybody transmits what he's able to do. I love music but he made me love live through his way to express music. He's unique!!!
Sorry for my English

@DR77618

You think THIS was a chin drop?? ( well it was ) but please do a reaction to El Amore En Ti <<<——- now THISSSSS is a chin drop.. !

@trellisdarlene2519

His vocal ranges reminds one of Mariah Carey , Pink Floyd, and Celine Dion.

@Oyth96

Hi mate, this is just the beginning, follow the journey with Dimash, endless dimensions, stranger, adagio.., even the show must go on by queen 👍👍

@reneedevry4361

Dimash has been famous for a really long time. Perhaps you would also enjoy Cristina Ramos BGT Champions 2019 "The show must go on" 🤩

@deborahwilliamson2173

This song is from the French rock opera "Starmania.", but there has never been a singer to sing it like Dimash. Any song he may cover, it's almost as if he makes the song his own and makes it better than the original singers. You ain't heard nothing yet. By the way, I am so lovin' the hair.

@mariatetera6695

Hola . Me suscribo porque muestras la belleza del arte de mi amado príncipe Kasajo Dimash. Saludos cordiales desde Chile.

@gracequintana4232

My Dimash is the Best singer of the World hi I'm from 🇪🇨😊

@yaelizylberman613

Welcome took u do long to get to the best great reaction and u have a king way to enjoy … don’t even try to understand he is everything

@blueblueblue864

Dude can you let him sing and shut up!

@NC-hv3mt

Welcome to Dimashland:-) NOW, you know what all the fuss is about and why so many people have urged you to give Dimash a listen. Pull up any one of his performances and you'll see and hear for yourself how talented he really is...they're all great and some have some surprises.

@Aonw

Thank you for your honesty.

@guadalupehernandezestevez9768

Thank you fir your formidable reaction. I felt the same in 2017 when we started following Dimash. From Kazakhstan learning music since he was 6 years old. But to me he is gifted. All Dears are here following you. Be safe. 🙏🏻❤️

@baddoggi4238

Honest and cool dude best review

@mmiller21157

"Unforgettable Day" the Gakku version is his best performance. He hits a D8 whistle note and holds it for 5 seconds! https://youtu.be/u52XDilf628

@melyndamonea8734

Play Queens the show must go on.If you ever play Daybreak get the story behind it and subtitles.He sings 7 octave range ,13 languages,He was just awarded worlds greatest. He sings every genre

@ANightworkerslife

Aaaaand someone just got Dimashed 😉

@NicoruAmarfi

His octave range is crazy. He's pure raw talent.

@yuliaw3468

Love! Who cares about style he sings.. he is incredible!🎉❤😊

@badworld02

This is The Singer competition show in China... this was his rendition empathic rendition of SOS https://www.youtube.com/watch?v=spEJ0Y8l_s8

@karateteacher3707

https://www.youtube.com/watch?v=TLOVgO8cvx0 Dimash - OLYMPICO | 2021, Just another great one !!!

@boatman1328

Love your reactions. We are from the same generation, so I really identify with you.

-- You really need to watch/listen to NIGHTWISH. -- I'd say they are a symphonic / story-telling metal group. But they are totally unique & don't sound like anyone else imo.

There are dozens and dozens of great videos, but I would suggest NIGHTWISH Ghost Love Score from the 2013 Wachen (pronounced Vock en) Open Air Festival (somewhere near 80,000 attendees, if I remember right) You jaw will definitely drop, you won't be able to help it. Their lead singer, Floor Jansen (the J is pronounced like a Y) has been called the Valkyrie Goddess.

To hear more about NIGHTWISH, I hope #GabrielBardac will show up along with the #NightwishArmy. You won't be sorry to watch this one!

@boatman1328

Ok, you really need to give "Nightwish" a listen. #Gabriel Bardac is an expert on all things Nightwish and he can fill you in on details. But ... I'd like to

@modrisbratkus9605

darn,why is this bad version of SOS performed by dimash being reacted on,well maybe it`s just my opinion,but IMO S.O.S from chinese show is the best one!

@rosewood2823

Have you ever listened to Forestella's cover of Jim Croce's Time in a Bottle? It will blow you away!

@justagirlsd3000

Dimash first reactions are the best!😂😂

@sacrebleu1371

You are very graceful in speech while still at loss for words. His followers are called 'dears'. It is not just mind blowing, but mind bending. I enjoyed this review because you didn't overwhelm by constantly stopping every few seconds and interrupt to show off yourself, like some other reviewers I watched; Will check out more of your reviews.

@valitolkyn6467

Thanks from Kazakhstan

@emmylandes5083

DIMASH DOES SONG CALLED OPERA 2 - IT'S MAGNIFICENT!!!!! PLEASE WATCH/LISTEN!

@emmylandes5083

He's been around a long time & he's amazing! Check him out in the competition doing the Opera song - it will blow your freakin' mind!

@marieetmoi

magestueux!! Angélique!!

@elenabarskaya7127

It's an aria from 1978 rock-opera "Starmania"

@emmahowells8334

And that's not the highest he can go, his highest note is much much higher.

@davidferrara1909

Yep- best and most intelligent reaction I've seen. This guy is other-worldly, right? I believe American singers are terrified of him!

@davidferrara1909

Wow your reaction was so perfect and intelligent. You clearly know what you speak of and I was equally blown away the first time I heard this young man. I think "inhuman" is the only wat to describe this man that rivals Bodecelli (?) and Mariah Carey at the same time.

@alejandraguevara2222

Cómo me gustaría que sus apreciaciones se tradujeran con subtítulos en español porque usted es un gran artista y sus comentarios deben ser con conocimiento…por favor y así los hispanos hablantes disfrutaríamos de su conocimiento y amamos a Dimash

@cherripaynegraham4638

I THINK YOU HAVE BEENN "DIMASHIFIED"!! WELCOME. HE HAS NO EQUAL.

@bahardemirci9810

🙏🙏🙏❤️❤️❤️❤️ Dmash

0 Comments

Submit a Comment

Patreon

Patreon

Exclusive reactions, Early access, Polls, and your name in the credits! It's only $2/mo. and really helps support the channel!

Categories

PayPal

PayPal

If you'd like to help support the channel with a one-time donation, any amount is appreciated. Thanks!

LinkTree

LinkTree

All the links to everywhere Two Old Dudes can be found.